UFC WWE połączenie finanse

Ogromne przychody UFC i WWE! Mamy raport finansowy!

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 05 kwietnia 2023

W związku z połączeniem UFC i WWE, które wejdą teraz w skład nowej spółki sportowo-rozrywkowej znacznie wzrosło zainteresowanie finansami obu organizacji. Mamy raport finansowy dzięki, któremu możemy się lepiej przyjrzeć temu jaki przychód wygenerowały organizacja MMA oraz organizacja pro-wrestlingu.

Organizacja UFC po raz czwarty z rzędu zanotowała rekordowy rok, przebijając tym samym swe poprzednie osiągnięcia. Wszystko związane jest z przedłużeniem umów sponsorskich, podpisaniem nowych kontraktów, a także z lukratywnymi wpływami z gal organizowanych w Singapurze, Perth, Abu Dhabi oraz Utah (Gala UFC 278 w Salt Lake City).

Jak zatem UFC wypada w bezpośrednim porównaniu z WWE? Nie jesteśmy specjalistami od tego typu zagadnień, ale na prostym wykresie łatwo widać, że organizacja pro-wrestlingu wypadła lepiej jak chodzi o przychody w 2022 roku. Najlepsza liga MMA na świecie zanotowała przychód 1.1 miliarda dolarów natomiast dbająca o rozrywkę fanów pro-wrestlingu organizacja WWE miała przychód rzędu 1.3 miliarda dolarów.

Wskazano także najważniejsze czynniki, które sprawiają, że organizacje się rozwijają i nadal będą „rosnąć” na rynku. Podano wśród nich między innymi eventy live, których nie można przegapić, ogromną grupę odbiorców wśród której są zarówno młodsi jak i starsi fani, umiejętność monetyzacji wytwarzanego contentu.

Wymieniono także coś o czym wiele osób zapomina – zarówno UFC jak i WWE w niedalekiej przyszłości będą negocjować nowe umowy ze stacjami telewizyjnymi, a nie od dziś wiadomo, że w sporcie nie schodzi się „niżej” w tym aspekcie, więc obie organizacje będą mogły liczyć na jeszcze większe wpływy i przychody związane z podpisaniem nowych kontraktów.

Jeśli spojrzycie na wykresy to zauważycie, że już w tej chwili ponad 70% przychodów UFC i WWE jest związanych właśnie ze sprzedażą wszelkich praw do transmisji telewizyjnych, internetowych, radiowych itp.

W tabeli poniżej przedstawiono natomiast między innymi wskaźnik EBITDA uznawany za miarę rentowności przedsiębiorstwa, a dokładniej: zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji. Ten wygląda doskonale jak chodzi o UFC i wynosi aż 628,7 miliona dolarów.

W tym momencie warto jednak podkreślić pewien przykry fakt, którego nie zawarto w wykresie ani tabelce. Według danych udostępnionych wcześniej łączny wydatek przeznaczony na pensje zawodników w 2022 roku był niższy od tego z 2021 roku. Niestety to jasno pokazuje, że choć spółka ma zdrowe finanse, niestety tracą na tym zawodnicy.

Zostaw ocenę
0
0