ufc rezygnuje z testów antydopingowych usada

UFC rezygnuje z testów antydopingowych USADA!

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 12 października 2023

UFC rezygnuje z testów antydopingowych USADA. Organizacja UFC podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Amerykańską Agencją Antydopingową. Aktualna umowa wygasa pod koniec grudnia, a Dana White i spółka nie zdecydowali się na jej przedłużenie.

Travis Tygart, prezes USADA wydał specjalne oświadczenie, w którym poinformował, że Conor McGregor powrócił do grona testowanych zawodników. Wiadomość, która zwykle byłaby języczkiem uwagi mediów tym razem nie miała jednak znaczenia. Tygart chwilę później zaznaczył, że nie wie czy UFC będzie respektowało te zasady, gdyż od 1 stycznia USADA nie będzie dłużej odpowiedzialna za testowanie zawodników organizacji!

Koniec współpracy UFC i USADA

Oznacza to diametralną zmianę i może spowodować pewien okres przejściowy, w którym testy antydopingowe będą przeprowadzane zdecydowanie rzadziej, a na pewno nie będą one „robione” przez Amerykańską Agencję Antydopingową.

Według Tygarta współpraca między UFC a USADA uległa pogorszeniu w ostatnich tygodniach, gdyż agencja antydopingowa nie chciała się ugiąć w sprawie Conora McGregora. Przedstawiciele USADA nalegali na pełny, 6 miesięczny okres testowy przed ponownym wejściem do octagonu przez Irlandczyka.

Czy UFC porzuci testy antydopingowe?

Do sprawy w sieci odniósł się Brendan Fitzgerald, czyli komentator i analityk gal UFC. Według Fitzgeralda testy antydopingowe w 2023 roku będą przeprowadzane przez firmę zewnętrzną natomiast organizacja UFC nie będzie płacić horrendalnych pieniędzy, które do tej pory musiała „wydawać” na współpracę z Amerykańską Agencją Antydopingową.

Rezygnacja ze współpracy z USADA może być zatem podyktowana nie tylko chęcią wprowadzenia zmian w samych testach, lecz także jest spowodowana restrukturyzacją w UFC po połączeniu z WWE w holding TKO. W ostatnich tygodniach spółka znacznie 'tnie’ koszty i szuka oszczędności w wielu sektorach. Doszło między innymi do masowych zwolnień pracowników UFC i WWE.

Reakcje zawodników na rozłam między UFC i USADA

Wielu zawodników podeszło do całej sprawy pozytywnie, a część zaczęła się domagać wręczenia koszulek przyznawanych za przejście 25 testów, inni którzy byli w programie dłużej spodziewają się otrzymania specjalnych kurtek, takiej jak ta którą otrzymał Jan Błachowicz, za przejście 50 testów!

Sytuację w humorystyczny sposób skomentował Gilbert Burns, który na platformie X napisał:

„Koniec USADA? Zawodnicy w grudniu i zawodnicy w styczniu.”

Brazylijczyk jako porównanie wrzucił zdjęcia Conora McGregora z ważenia oraz z okresu, w którym McGregor miał przerwę od startów.

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments