Bohdan Gnidko czapka banderowca

Bohdan Gnidko dementuje: „To jest czapka kozacka i nie ma to nic wspólnego z Banderą!”

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 15 maja 2023

Bohdan Gnidko znalazł się pod ostrzałem fanów w mediach społecznościowych. Gnidko na gali KSW 82 pokonał Rafała Kijańczuka, a po walce celebrując wygraną założył na głowę czapkę. To właśnie nakrycie głowy Ukraińca wywołało sporo szumu w sieci. Polscy fani oskarżyli Gnidkę o promowanie UPA, OUN i jej lidera Stepana Bandery.

Bohdan Gnidko na gali KSW 82 w warszawskim ATM Studio pokonał Rafała Kijańczuka. Efektowną wygraną Ukraińca możecie zobaczyć tutaj. Bohdan Gnidko balachą poddaje Kijańczuka!

Sama wygrana Gnidki zapewne zostałaby nagrodzona brawami, gdyby nie sytuacja tuż po walce. Ukrainiec włożył bowiem na głowę kozacki kapelusz czym sprowokował wielu Polaków. Czerwono-czarne barwy są bowiem w Polsce niezmiennie kojarzone z Ukraińską Powstańczą Armią oraz Stepanem Banderą, który współtworzył Organizację Ukraińskich Nacjonalistów odpowiedzialną między innymi za rzeź ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej.

Bohdan Gnidko: „Czapka nie ma nic wspólnego z Banderą!”

Zawodnik postanowił odnieść się do kontrowersji, którą sam wywołał i wyjaśnił wszystko na instagramie:

Witam wszystkich. Chcę wyjaśnić i opowiedzieć o mojej czapce, w której walczyłem. To jest czapka kozacka i nie ma to nic wspólnego z Banderą. Ta czapka była noszona przez kozaków zaporoskich. To było ich nakrycie głowy. Kapelusz miał ważne znaczenie symboliczne w stroju Kozaka – znak odwagi, inteligencji i honoru Kozaka, który nadawał jego obrazowi plastyczną kompletność i kompletność znaczenia; bez czapki „kozak wcale nie jest kozakiem”. Symbolika czapki sięga archaicznego utożsamiania z najważniejszą częścią ciała – głową, która kojarzona była z supremacją i uważana była za naczynie dla umysłu.

Wpisy Bohdana Gnidko na instagramie możecie zobaczyć poniżej:

W kolejnym z wpisów Bohdan Gnidko powołał się na postać Iwana Sirko, bohatera wielu ukraińskich opowiadań. Warto tu wspomnieć, że Sirko uczestniczył w Powstaniu Chmielnickiego.

XTB KSW Colosseum 2 – gdzie oglądać?

Gala XTB KSW Colosseum 2, na której w walce wieczoru Mamed Khalidov zmierzy się po raz trzeci ze Scottem Askhamem transmitowana będzie tylko i wyłącznie w Viaplay. Cena za miesięczny dostęp to tylko 54,99 zł. Wykupując pakiet otrzymujesz dostęp do filmów, seriali i meczy na żywo! Transmisja odbędzie się w sobotę 3 czerwca i tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Niestety transmisja nie jest dostępna w żadnej ze stacji telewizyjnych, ale można ją oczywiście oglądać na telewizorze Smart TV w aplikacji Viaplay, która jest dostępna w całej Polsce zarówno na telewizorach, komputerach, laptopach, tabletach jak i smartfonach.

Zostaw ocenę
0
3
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments