nowy program antydopingowy ufc poprowadzi firma testująca w nfl nba mlb

Nowy program antydopingowy UFC poprowadzi firma która testuje zawodników NFL, NBA i MLB!

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 13 października 2023

Jeff Novitzky wiceprezes UFC ogłosił, że po rozstaniu z USADA za testy antydopingowe w organizacji UFC będzie odpowiadała firma Drug Free Sport International. Przedstawiciele tej firmy pobierają próbki od zawodników startujących w wielkich ligach sportowych jak NFL, NBA, MLB, a także od kierowców NASCAR.

Wczoraj pojawiła się informacja o tym, że organizacja UFC zakończy współpracę z USADA. Amerykańska Agencja Antydopingowa odpowiadała za testy zawodników UFC przez kilka ostatnich lat i pobierała z tego tytułu 7 milionów dolarów rocznie.

Po zaanonsowaniu zakończenia współpracy wraz z końcem 2023 roku wiele osób, w tym nawet sami zawodnicy spodziewali się znacznego poluzowania obostrzeń i zasad związanych ze stosowaniem leków lub innych środków, które były do tej pory niedozwolone.

Zawodnicy UFC będą testowani tak jak w NFL, NBA i MLB

Wiele wskazuje jednak na to, że będzie zupełnie przeciwnie, gdyż Jeff Novitzky wiceprezes UFC ogłosił podpisanie umowy z Drug Free Sport International, czyli firmą która odpowiada za testy antydopingowe zawodników NFL, NBA i MLB, a nawet testuje kierowców startujących w wyścigach NASCAR.

Ponad to posadę doradcy zaoferowano doktorowi Danowi Eichnerowi pracującemu w laboratorium SMRTL w Salt Lake City, które jest jednym z dwóch laboratoriów w USA akredytowanych przez WADA. Eichner ma wdrożyć zmiany w programie testów, zwłaszcza jak chodzi o ilość oraz sposób pobierania próbek. Pod okiem specjalisty program ma być bardziej efektywny. Wdrożone mają zostać następujące zasady.

Nowy program antydopingowy UFC:

  • Zwiększenie ilości pobranych próbek krwi
  • Wykrywanie niedozwolonych środków stosowanych poza okresem startowym
  • Test suchej kropli w krwi, aktualnie wykorzystywany w NFL, NBA i MLB
  • Pobieranie próbek śliny
  • Test każdej pojedynczej próbki na obecność/uwalnianie hormonu wzrostu
  • Wprowadzenie paszportu biologicznego
  • Testy izotopowe spektrometrem w celu wykrycia testosteronu
  • Przechowywanie próbek przez zdecydowanie dłuższy termin

Ponad to UFC zatrudniło George’a Piro, emerytowanego agenta FBI, który będzie pełnił rolę niezależnego administratora. Wszystkie finalne decyzje dotyczące programu będą podejmowane właśnie przez Piro. Hunter Campbell, dyrektor biura UFC dodał, że część aktualnie obowiązujących zasad zostanie podtrzymana jednak zawodnicy nie będą już musieli przechodzić testów w trakcie okresu zbijania wagi tuż przed ważeniem, ponad to komisarze nie będą pobierali próbek w nocy czy wcześnie rano, tak żeby nie wpływać na sen i regenerację zawodnika.

Zostaw ocenę
3
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments