Trening MMA – jak się do niego przygotować i jaki sprzęt będzie Ci potrzebny

S
0
Opublikowano: 12 grudnia 2023

Polacy w sportach walki od dawna odnoszą sukcesy, co przekłada się na ich coraz większą popularność nad Wisłą. Kiedyś wszyscy podziwiali ringowe popisy Andrzeja Gołoty, Dariusza Michalczewskiego, czy Tomasza Adamka. Dziś z kolei dziesiątki tysięcy młodych osób pragnie być jak Joanna Jędrzejczyk, Mamed Khalidov, Jan Błachowicz, czy Mateusz Gamrot. To jedni z czołowych biało-czerwonych, którzy kojarzą się ze światem MMA. Czym jest ten sport? Co jest potrzebne do jego uprawiania? Jaki sprzęt jest potrzebny na treningi MMA?

Skrót MMA to w rozwinięciu Mixed Martial Arts, a po polsku: mieszane sztuki walki. Podczas, gdy w boksie używa się jedynie pięści, w kickboxingu dochodzą do nich kopnięcia, w zapasach chwytów, a w BJJ dźwigni i duszeń, wszystkie one łączą się w tą jedną dyscyplinę. Również na tym polegają treningi MMA, w których występuje podział na grupy. Na nich adepci uczą się uderzać pięściami i łokciami, kopać oraz podstawowych, jak i zaawansowanych technik. Co najważniejsze, zacząć trenować można w każdym wieku. To, jak wygląda trening zależy oczywiście od prowadzącego, a w przypadku sparingu – też od przeciwnika, który powinien mieć na dłoniach rękawice sparingowe, chroniące obie strony przed większymi urazami.

Jak w przypadku każdego innego sportu, decyzja o zapisaniu się na trening MMA z pewnością pomoże to, czy jesteś fanem. Niejeden przygodę ze sportami walki rozpoczął właśnie po obejrzeniu kapitalnych poddań Franka Mira, czy nokautach w wykonaniu Andersona Silvy. Decydując się na zapis w klubie być może nie od razu trafi się pod oczy doświadczonych trenerów, którzy z łatwością są w stanie przekazać tajniki MMA. Czasem poszukiwania mogą chwilę zająć, niczym dopasowanie ochraniaczy piszczeli, czy zakup ochraniaczy na szczękę.

MMA to nie sama technika i treningi na macie. To też wiele wyrzeczeń, które pojawiają się na późniejszym etapie drogi. Na jej początku wystarczy czasem tylko strój sportowy. Warto pracować nad sobą – choć bez zbędnej przesady! – poza salą. Kilka podciągnięć na drążku na pewno zadziała pozytywnie przy późniejszych próbach obaleń, podobnie zresztą, jak ćwiczenia z gumami oporowymi.

Co zabrać na trening MMA?

Jeśli obejrzawszy KSW, UFC, czy nawet FAME połknęliście bakcyla, nie traćcie czasu! Wystarczy wpisać w Google “klub MMA”, by odnaleźć placówki, jakie znajdują się w waszym mieście. Jak przy każdej dziedzinie sportu, taki i w treningach MMA, niezbędny będzie zakup odpowiedniego sprzętu na salę. Co innego będzie potrzebne do trenowania grapplingu, a co innego do kickboxingu… Choć w obu tych przypadkach warto mieć założoną szczękę.

Najlepiej oczywiście zacząć od telefonu do wybranego miejsca i zapytać się, co ze sobą wziąć na pierwsze treningi MMA? Kilka rzeczy na pewno się powtórzy i warto mieć je zawczasu. Mowa tu przede wszystkich o rękawicach. Niemal na pewno potrzebne będą te do MMA – mniejsze i z odsłoniętymi palcami, – choć nie jest to zasadą. Często jiu-jitsu i judo trenuje się w specjalnych kimonach, a ryzyko kontuzji jest raczej znikome. Możliwe, że trener nakaże używania rękawic  bokserskich. Są one większe i zapewnią większe bezpieczeństwo przy wyprowadzaniu ciosów.

Sporty uderzane należą niestety do tych z kategorii kontuzjogennych. Decydując się na treningi takich dyscyplin, jak muay thai lub kickboxing, przydadzą się ochraniacze na piszczele. Chronią one przed niepotrzebnymi urazami, o które przyjmując kopnięcia nietrudno. Warto też wspomnieć, że podobnie sprawa ma się przy ich zadawaniu. Trafienie golenią w łokieć może doprowadzić nawet do złamania, co potwierdzi też niejeden zawodnik karate! To oczywiście przede wszystkim zatrzyma rozwój, ale też może zniechęcić do dalszych treningów.

Na tychże wypracowuje się oczywiście przede wszystkim pozycję walki. Po treningu możesz porozmawiać z trenerem, który na pewno podpowie, co możesz poprawić, by np. lepiej zadawać ciosy. MMA możesz zarazić też innych. Choć jest to sport wybitnie indywidualny w trakcie treningu na macie rodzą się wieloletnie przyjaźnie. A dobrze jest mieć później w narożniku kogoś, kto oprócz podania butelki wody podniesie też na duchu!

Sprzęt do MMA – co warto kupić?

Posiadanie rękawic, czy ochraniaczy to jedno. Warto też zadbać o warstwę wierzchnią. Tu oczywiście sprawdzą się zwykły t-shirt oraz spodenki, lecz nie muszą. W sklepie Decathlon znajdziecie całą sekcję niezbędników na treningi MMA, jak i tę poświęconą dolnej i górnej części ubioru na salę. Uwagę zwracają rashguardy, czyli obcisłe koszulki pełniące funkcje termoregulacyjne ciała i odprowadzające pot. Spodenki z kolei są luźne i pozwalają na pełną swobodę ruchów – czy w uderzeniach, czy w parterze.

Posiadanie odpowiedniego sprzętu treningowego jest kluczowe dla efektywnego treningu MMA. Rękawice MMA, mata do ćwiczeń, kombinezony treningowe i pozostałe akcesoria zapewniają nie tylko ochronę, ale także możliwość rozwijania swoich umiejętności. Dla początkujących zawodników, inwestycja w właściwy sprzęt to krok w kierunku osiągnięcia sukcesu w tej fascynującej formie walki.

Jak wygląda trening MMA? Wszystko zależy od prowadzącego zajęcia. Niektórzy szkoleniowcy zapraszają chętnych, którzy uważają się za wszechwiedzących: „przyjdź na darmowy trening!”, a tam po założeniu ochraniacza na zęby zaczyna się przysiada. Niejeden, który wcześniej skupiał się na treningu siłowym znalazł się później w ciężkim położeniu z powodu marnej kondycji. Zawsze warto jednak spróbować – trening MMA w domu może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Przede wszystkim nie można jednak niczego wymusić. Jeśli ktoś lepiej czuje się w tzw. „kulaniu się” w gi i opanowywaniu gardy lepiej mu na to pozwolić. Treningi MMA powinny odpowiadać ich uczestnikom, a czasem jedno obalenie za dużo może być o wiele bardziej negatywne w skutkach, niż się wydaje.

Odwiedzając klub trzeba oczywiście przemyśleć, jaki jest cel? Ćwiczenia ogólnorozwojowe, jak pompki, brzuszki i przysiady można wykonywać w końcu w domu. MMA to trening różnych dyscyplin, zarówno w stójce, jak i w parterze poprzez brazylijskie jiu jitsu. Dzięki odpowiedniemu podejściu trenerów poprawisz swoje umiejętności zawodnicze i sportowe. Koniec końców, szlifując walkę w stójce oraz klinczu doprowadzi cię do ringu lub oktagonu, gdzie usłyszysz od sędziego komendę: „fight!” Po tym już w 100% możesz nazwać się zawodnikiem MMA!

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments