karolina kowalkiewicz historia zawodniczki ufc

Karolina Kowalkiewicz – historia zawodniczki UFC. Droga do gali UFC Vegas 80.

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 06 października 2023

Karolina Kowalkiewicz to doświadczona zawodniczka, która jest już dobrze znana wszystkim sympatykom MMA w naszym kraju. Jak wyglądały początki Łodzianki w sportach walki, ile pojedynków zawodowych stoczyła i jakie osiągnęła sukcesy? Oto historia zawodniczki organizacji UFC.

Karolina Kowalkiewicz urodziła się i wychowała się w Łodzi. W wywiadach udzielonych w przeszłości Kowalkiewicz otwarcie wspominała, że już jako nastolatka miała problemy z depresją co doprowadziło między innymi do próby samobójczej. W wieku 16 lat Karolina rozpoczęła treningi krav magi, którą trenowała przez kilka lat, aż w końcu osiągnęła uprawnienia instruktorki.

Przygodę z treningami MMA zaczęła jeszcze później, a zawodowy debiut zanotowała dopiero w wieku 26 lat. Pierwszą walkę Karolina stoczyła na gali EFS 2 w Gdyni gdzie znokautowała Marzenę Wojas w pierwszej rundzie. Karolina Kowalkiewicz była jedną z czterech uczestniczek pierwszego turnieju pań w federacji KSW, który Łodzianka ostatecznie wygrała zostawiając w pokonanym boju Paulinę Bońkowską oraz Martę Chojnoską.

Karolina Kowalkiewicz – seria dziesięciu zwycięstw

Wymienione wcześniej zwycięstwa na pewien okres „zakończyły” starcia Kowalkiewicz z rodaczkami. Karola do trzech zwycięstw dołożyła siedem kolejnych pokonując kolejno Soukupovą, Cive, Inoue, Farię, Markos, Clark oraz Namajunas. Trzy ostatnie rywalki były przeciwniczkami Karoliny w prestiżowej organizacji UFC.

To właśnie wygrana nad Rose Namajunas sprawiła, że niepokonana, legitymująca się serią dziesięciu kolejnych zwycięstw Karolina Kowalkiewicz stanęła przed szansą wywalczenia mistrzowskiego pasa kategorii słomkowej na gali UFC 205.

Rywalką pretendentki była oczywiście Joanna Jędrzejczyk, która w tamtym czasie była mistrzynią dywizji do 115 funtów. Karolina przegrała na punkty z zawodniczką z Olsztyna jednak do tej pory była to jedyna, historyczna walka, w której dwie fighterki z naszego kraju biły się o najwyższe trofeum w najlepszej lidze MMA na świecie.

Karolina Kowalkiewicz – historia zawodniczki UFC

Następnie Kowalkiewicz zaliczyła kolejną przegraną. Łodzianka przegrała przez duszenie w pierwszej rundzie z mocną Brazylijką Claudią Gadelhą. Później Karolinie udało się wygrać z Jodie Esquibel i Felice Herrig jednak to co najgorsze było dopiero przez Polką.

Niestety Karolina Kowalkiewicz zaliczyła pięć kolejnych przegranych wychodząc na tarczy ze starć z Jessicą Andrade, Michelle Waterson, Alexą Grasso, Xiaonan Yan i Jessicą Penne. Po słabym, pełnym rozczarowań okresie zbawienne dla Polki okazały się przenosiny na Florydę do American Top Team.

Związanie się z teamem, w którym przez wiele lat trenowała Joanna Jędrzejczyk, a w którym regularnie trenuje także Mateusz Gamrot i kilku innych zawodników z Polski sprawiło, że Kowalkiewicz odzyskała blask i odwróciła losy kariery, które nieuchronnie zmierzała ku zakończeniu lub przynajmniej ku rozstaniu z UFC.

Karolina Kowalkiewicz – droga do gali UFC Vegas 80

Aktualnie Karolina Kowalkiewicz ma na swoim koncie trzy kolejne wygrane. Reprezentantka Polski pokonała kolejno Felice Herrig, Silvanę Gomez Juarez oraz Vanessę Demopoulos. Łodzianka pokazała się w tych pojedynkach ze świetnej strony i widać, że przeżywa prawdziwy renesans formy.

Kowalkiewicz zyskała na Florydzie mocne wsparcie trenerskie, a także solidną ekipę sparingpartnerek co sprawia, że nawet mieszkanie w USA stało się dla niej czymś normalnym, choć w przeszłości nie wyobrażała sobie tego by „tworzyć” dom za oceanem.

Na gali UFC Vegas 80 Karolina Kowalkiewicz zmierzy się z Dianą Belbitą. Polka zaprezentuje się w karcie wstępnej tego wydarzenia. Więcej na temat tego zestawienia przeczytacie tutaj.

Kowalkiewicz vs Belbita – obstaw walkę Polki

UFC Vegas 80 obstawicie i obejrzycie u bukmachera eFortuna.pl! Wystarczy zarejestrować konto, odebrać bonus i wypełnić pierwszy kupon. Darmowa transmisja online z walki Karoliny Kowalkiewicz rozpocznie się około 00:00 w niedzielę 8 października.

Faworytką walki pań na UFC Vegas 80 jest Karolina Kowalkiewicz. Na wygraną Łodzianki ustalono kurs na poziomie 1.58, natomiast na zwycięstwo Diany Belbity kurs wynosi 2.38.

Rozpiska gali UFC Vegas 80 z udziałem Kowalkiewicz

Tak prezentuje się pełna karta walk gali UFC Vegas 80, na której wystąpi Karolina Kowalkiewicz. W main evencie zmierzą się Grant Dawson i Bobby Green.

,
Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments