Tomasz Narkun poprowadzi trening weteranów w Choszcznie

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 03 lipca 2019

Tomasz Narkun z weteranami w Choszcznie – jeden z najlepszych polskich zawodników mieszanych sztuk walki w kategorii półciężkiej, mistrz federacji KSW, 9 lipca br. przeprowadzi trening dla weteranów i rodzin poległych żołnierzy w Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Choszcznie.

Po wyjątkowej 15 edycji z mistrzynią UFC, Joanną Jędrzejczyk, Projekt Wojownik nie zwalnia tempa. Tym razem z weteranami spotka się najlepszy półciężki federacji KSW, posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu Tomasz Narkun. Sięgając po mistrzostwo na gali KSW 32 „Road to Wembley”, udowodnił swoją przynależność do ścisłej czołówki polskiego MMA. Do historii przeszły jego dwa zwycięskie pojedynki z Mamedem Chalidowem. Pierwszy z nich zakończony przez Narkuna dzięki wyjątkowym umiejętnościom graplerskim, uznawany jest za jedną z najlepszych walk stoczonych kiedykolwiek na ringach największej polskiej federacji MMA jaką jest KSW.

W zajęciach, które odbędą się w 12 Brygadzie Zmechanizowanej weźmie udział kilkudziesięciu weteranów misji poza granicami kraju, rodziny poległych żołnierzy oraz instruktorzy sportów walki z jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do środowiska weteranów, uczestników misji poza granicami kraju.

Celem „Projektu Wojownik” jest integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

 Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

 Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Tekst: Marcin Kustroń 

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
WIDEO