Rząd zablokował pieniądze High League! Poważne problemy federacji przez powiązania z Rosją i Kadyrowem

Kacper Tobiasz
0
Opublikowano: 29 maja 2023

Od początku istnienia High League media co jakiś czas obiegały informacje o powiązaniach właścicieli z Ramzanem Kadyrowem. Sprawie przyjrzał się bliżej polski rząd, który postanowił zainterweniować.

17 czerwca miała odbyć się siódma już edycja High League, jednak na ten moment nie wiadomo, czy gala zostanie w ogóle zorganizowana. 29 maja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalne oświadczenie w sprawie federacji.

To koniec High League?

Po rozpatrzeniu wnioski Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego MSWiA postanowiło zablokować wszelkie środki na kontach należących do High League. Decyzja ta została podjęta ze względu na powiązania właścicieli Khazhbiego Edelbiev i Diany Edelbiev z Rosją oraz czeczeńskim przywódcą Ramzanem Kadyrowem, który wspiera Putina w ataku na Ukrainę.

Dodatkowo ich brat Baysangur, który ma odpowiadać za najważniejsze decyzje, był wcześniej pracownikiem ACA – rosyjskiej organizacji, za którą stoi najprawdopodobniej Ramzan Kadyrow. To właśnie tam w ubiegłym roku zadebiutował jego syn, któremu sędzia podarował zwycięstwo, przerywając walkę zdecydowanie za szybko, czym wywołał ogromną kontrowersję.

Poniżej znajdziesz fragment oświadczenia oraz szczegółowe wyjaśnienie decyzji MSWiA w sprawie organizacji High League:

– High League Bielski sp. Komandytowo-akcyjna działa w ramach federacji High League, która zajmuje się organizowaniem gali typu freak show fight. Beneficjentami rzeczywistymi tego podmiotu są m.in. obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva. Rodzina Edelbiev ma utrzymywać relacje z przywódcą Czeczenii – Ramzanem Kadyrowem, znajdującym się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, Ukrainy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Oddziały specjalne Ramzana Kadyrova zaangażowane są w działania wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a rekrutacja do nich odbywać ma się m.in. za pośrednictwem klubów mieszanych sztuk walki. W grudniu 2020 r. Departament Skarbu USA objął sankcjami finansowymi organizację ACA (Absolute Championship Akhmat) z powodu jej bezpośrednich powiązań z Ramzanem Kadyrovem.

Przedstawicielem ACA na Europę był Baysangur Edelbiev – brat właścicieli podmiotu High League Bielski sp. komandytowo-akcyjna. Utworzenie federacji High League umożliwiło osobom powiązanym z Ramzanem Kadyrowem kontynuowanie działalności w Polsce. Zastosowanie środków ograniczających wobec podmiotu High League Bileski sp. komandytowo-akcyjna uniemożliwi czerpanie korzyści z ich działalności osobom powiązanym z reżimem Ramzana Kadyrova, wspierającego agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Oświadczenie federacji

Czy kolejna gala się odbędzie? Wydaje się, że ze względu na zablokowanie wszelkich pieniędzy oraz zakaz udostępniania federacji jakichkolwiek środków, High League może być zmuszone odwołać zaplanowane wydarzenie.

Na ten moment ze strony organizacji pojawił się jedynie krótki wpis w social mediach:

Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Analizujemy ją wraz z naszym działem prawnym. Prosimy o cierpliwość.

Zostaw ocenę
1
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments