NEWSY

Pięć dużych gal w Rosji w grudniu, czyli co Rosjanie robią lepiej

Pinterest LinkedIn Tumblr

Spoglądając na grudniową rozpiskę eventów MMA na portalu sherdog.com i porównując sytuację w Polsce z Rosją ciężko jest odrobinę nie pozazdrościć naszym sąsiadom. W naszym kraju czekają nas bowiem trzy eventy: KSW 37, Slugfest 9 oraz Spartan Fight 6 rozstawione w kalendarzu co tydzień z początkiem 3 grudnia w krakowskiej Tauron Arenie. KSW, wiadomo – przedstawiać nie trzeba najlepsza rodzima federacja MMA, czołowa europejska, a jak spojrzymy na zarobki, marketing i oprawę gali to bez wątpienia czołówka światowa. Slugfest zaserwuje nam kolejny przegląd utalentowanych mniej rozpoznawalnych fighterów, a hala we Wrześni z pewnością wypełni się po brzegi. Grudzień zamknie 17 grudnia gala Spartan Fight 6 w Płocku, śmiało można powiedzieć że pod względem sportowym rozpiska prezentuje się bardzo interesująco, miejsce na event bardzo ciekawe – dlaczego? Otóż w Płocku nie poradziły już sobie ACB i KOK, zobaczymy zatem jak zapełnienie hali wyjdzie federacji która najprężniej rozwija się w naszym kraju. Będzie to bowiem już piąta gala w 2016 roku, a warto zaznaczyć, że pierwsza gala pod szyldem organizacji odbyła się w październiku 2015 roku.

Przejdźmy jednak za wschodnią granicę, albo jak kto woli udajmy się na północ do Kaliningradu, rozsiądźmy w fotelu i wyobraźmy sobie, że pykamy fajeczkę, przeglądamy gazety i internet w poszukiwaniu biletów na gale naszego ukochanego sportu. Co nam zatem zaserwują organizatorzy?

Zaczynamy 9 grudnia w Nazraniu w Inguszetii galą M-1 Challenge 73, na której w walce wieczoru zobaczymy starcie o tytuł mistrzowski dywizji średniej. Do obrony pasa stanie mistrz Ramazan Emeev, który w ostatnich trzech pojedynkach odprawił Vyacheslava Vasilevsky’ego, Włocha Fioravantiego i dobrze znanego w Polsce Brazylijczyka Maiquela Falcao. Pretendentem będzie 26-letni Alexander Tokov, który zaliczył w ostatnich latach występy dla wszystkich dużych rosyjskich federacji poczynając od League S-70 przez ACB i Fight Nights. Zanotował także wygraną na gali Rizin w Japonii. W co-main evencie zaprezentują się mistrz dywizji piórkowej Ivan Buchinger, który od porażki z Conorem McGregorem zanotował passę dziesięciu kolejnych zwycięstw między innymi zostawiając w pokonanym boju Stevena Raya świetnie radzącego sobie obecnie w UFC, a także Mansoura Barnaoui, który pod koniec maja walczył z „Gamerem” o pas KSW. Pas mistrzowi spróbuje odebrać legitymujący się rekordem 6-0 Magomed Idrisov, warto jednak zaznaczyć że pretendent był nieaktywny od września 2015 roku, więc jego forma jest wielką niewiadomą, a w dodatku jego najcenniejszym dotychczasowym skalpem jest wygrana z Sergejem Grecicho. Trailer gali poniżej:

 

Tego samego dnia we Władywostoku odbędzie się 56 gala EFN, czyli federacji znanej w Polsce szerzej pod nazwą Fight Nights. W walce wieczoru rękawice skrzyżują Vladimir Mineev [8-0] i wspomniany wcześniej Maiquel Falcao [36-9]. Brazylijczyk upodobał sobie występy w Europie Środkowej i Wschodniej zapewne ze względu na gaże, gdyż walcząc w Brazylii nie miałby szans na tak duże zarobki. Pochodzący z Moskwy Mineev wygrał w październiku z Yasubeyem Enomoto przez jednogłośną decyzję sędziowską. „Big Rig” ostatnią walkę stoczył w sierpniu, kiedy to wygrał ze słabym rodakiem Tyago Moreirą [10-6]. Poniżej zapowiedź tej gali, o której niestety nie wiemy wiele więcej gdyż ciężko w sieci znaleźć jakiekolwiek informacje o pozostałych walkach eventu.

 

Dzień później, czyli 10 grudnia w Jarosławiu zaplanowano galę Octagon Fighting Sensation 10: Heroes Return a gala będzie miała bardzo ciekawy format. Wszystkie główne walki będą pojedynkami w dywizji lekkiej. Main event to starcie dobrze znanego Shamila Zavurora [29-5] z Bagautdinem Abasovem [11-4]. Pozostali zawodnicy zmierzą się w turnieju do 70kg, a jego drabinka nie została jeszcze rozlosowana. Znamy natomiast nazwiska uczestników wśród których są między innymi Aliyar Sarkerov [24-5],  Kharun Atlangeriev [8-0] czy dagestański zapaśnik Jalil Alizhanov, który trenował między innymi w Nova Uniao. Warto zatrzymać się na dłużej przy nazwisku Sarkerova, który od 6 maja 2015 roku wygrał dwanaście walk wszystkie kończąc przed czasem! Choć wśród pokonanych znajdziemy kiepskich Chińczyków czy zawodników z Kyrgistanu to pokonywał też fighterów, którzy walczyli na galach M-1, Pro FC, ACB czy EFN. Niestety na yt ani google nie znajdziemy zapowiedzi czy grafik promujących event.

 

16 grudnia w Moskwie odbędzie się duża gala EFN 57, na której w walce wieczoru rękawice skrzyżują Akhmed Aliev [14-4] i Norman Parke [22-5-1]. Zawodnik z Irlandii Północnej wygrał walkę na niedawnej gali ACB w Szkocji i postanowił szybko podtrzymać dobrą passę po rozczarowaniu związanym ze zwolnieniem z UFC. Pierwotnie w walce wieczoru mieli zawalczyć Rasul Mirzaev i Diego Brandao jednak „Black Tiger” przegrał w połowie listopada pojedynek z Levanem Makashvilim po decyzji sędziowskiej i wygląda na to, że starcie z Brazylijczykiem zostało zdjęte z rozpiski ze względu na stan zdrowia Rosjanina. W karcie walk znajdziemy takie nazwiska jak Nikolay Aleksakhin [17-4] Ci którzy śledzą gale One Championship z pewnością pamiętają jego pięciorundowy bój z Benem Askrenem, w którym doświadczony Amerykanin nie był w stanie skończyć przed czasem 25 letniego Rosjanina. Tradycyjnie także postarano się o walkę w królewskiej kategorii wagowej – Baga Agaev vs. Kirill Sidelnikov. Dla Sidelnikova, który od 2010 roku do grudnia 2015 roku miał przerwę będzie to już czwarta walka w krótkim czasie po bardzo długim rozbracie z klatką. Wciąż młody jak na ciężką kategorię fighter (28 lat) zyskał niegdyś przydomek „Baby Fedor„, być może wreszcie pokaże pełnię swojego potencjału. Kolejną szansę zaprezentowania swych umiejętności otrzyma również Aliaskhab Khizriev 7-0], który w poprzednich dwóch latach walczył wyłącznie na regionalnych galach na Białorusi i w Rosji. Na ten moment federacja nie opublikowała plakatów ani teaserów gali.

 

Ostatnim tegorocznym eventem w Rosji będzie jubileuszowa gala ACB 50 zaplanowana na 18 grudnia w Sankt Petersburgu. Tutaj właściwie nie ma co „gadać” o samym evencie, rozpisywać się i zachęcać do oglądania tej gali, dlatego że hardkorowi fani MMA gdy tylko spojrzą w rozpiskę już będą wiedzieli, że warto zasiąść przed komputerem tudzież podpiąć go pod tv i śledzić relację z gali ACB 50 na youtube – oczywiście darmowo! Dla „Januszy”, którzy śledzą wyłącznie gale z udziałami Polaków lub eventy KSW rzucimy tylko nazwiska z małymi przypisami Alexander Sarnavskiy (walczył z Marcinem Heldem), Brett Cooper (dwukrotnie walczył na KSW), Beslan Isaev (walczył w walce wieczoru gali ACB w Płocku). No i oczywiście Aslambek Saidov, którego przedstawiać nie trzeba.

rozpiska-acb50

Comments are closed.