NEWSY

Pancrase czyli japońskie MMA przed erą PRIDE FC

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Młodsi fani czasem przysłuchując się dyskusji starszych klubowych kolegów nerwowo kręcą głowami słysząc nazwę PRIDE FC. Zastanawiają się co to takiego, domyślając się, że chodzi o organizację MMA. Nieliczni z młodszego pokolenia mieli okazję zaznajomić się z archiwalnymi galami Pride, a zaledwie garstka fanów kojarzy organizację Pancrase, czyli pierwszą poważną organizację MMA w Japonii, która zasłynęła z walk hybrydowych zapasów.

Organizacja Pancrase powstała w 1992 roku, a pierwszy event zorganizowano pod koniec września 1993 roku. Założycielami byli Minoru Suzuki i Masakatsu Funaki. Warto podkreślić, że wielką rolę w popularyzacji Pancrase odegrał Ken Shamrock, który początkowo występował na galach pod zmienionym imieniem „Wayne”.

Zasady walk miały bazować na Pankrationie, dyscyplinie sportowej znanej z czasów starożytnej Grecji, która łączyła w sobie elementy boksu oraz zapasów, stąd właśnie pierwsza gala Pancrase nosiła podtytuł „Yes, We Are Hybrid Wrestlers”. Z racji tego, że w tym roku japońska organizacja będzie świętować 26 urodziny postanowiliśmy przybliżyć wam kilka „najstarszych” archiwalnych pojedynków. Starsi kibice z pewnością niejednokrotnie wracali do tych walk, a młodsi cóż, pewnie uśmiechną się pod nosem widząc jakie stroje nosili wtedy zawodnicy – tak, tak łudząco podobne do tych wkładanych przez dzisiejszych „pro” zapaśników w WWE.

Największymi gwiazdami organizacji byli oczywiście wymienieni wyżej Funaki, Suzuki i bracia Shamrock. Poza nimi wyróżniali się tacy fighterzy jak Bas Rutten, Guy Mezger czy Josh Barnett.