

Dziś postanowiliśmy pochylić się nad tematem kategorii wagowych w MMA i porównać ilość dywizji do sytuacji w boksie. Czy nowe kategorie wagowe w KSW miałyby sens?
Nie od dziś wiadomo, że jak chodzi o ilość kategorii wagowych to inne sporty walki takie jak boks, kickboxing czy muay thai są podzielone na zdecydowanie więcej dywizji niż nasze ukochane MMA. Ba, w niektórych z wymienionych dyscyplin ilość kategorii wagowych dobija powoli do 20!
Kategorie wagowe – UFC, Bellator, PFL
Niestety w ostatnich latach jak chodzi o duże organizacje jedynie Bellator podjął decyzję o dołożeniu jednej, nowej kategorii wagowej. Mowa oczywiście o dywizji muszej mężczyzn, o której powstanie od długiego czasu zabiegał Kyoji Horiguchi. Tym samym liczba kategorii wagowych, w których walczą panowie wzrosła do 8.
Dodając jedną kategorię Bellator zrównał się pod tym względem z organizacją UFC. Oczywiście bierzemy to pod uwagę wyłącznie kategorie mężczyzn. Zdecydowanie słabiej pod tym względem wypada PFL, czyli organizacja o nieco odmiennym formacie rozgrywek.
Każdy rok PFL zaczyna od regularnego sezonu, zwanego także sezonem zasadniczym lub fazą grupową, a następnie rozgrywki wchodzą w fazę play-off. W ubiegłym roku walki w sezonie odbywały się jedynie w pięciu kategoriach: piórkowej, lekkiej, półśredniej, półciężkiej i ciężkiej. Do tego w jednej dywizji kobiet. Sporadycznie na galach odbywały się walki w innych kategoriach wagowych.
Kategorie wagowe – KSW
Jak na tle gigantów światowego MMA wypada federacja KSW? Królująca na naszym rodzimym podwórku organizacja zestawia walki w siedmiu kategoriach wagowych: koguciej, piórkowej, lekkiej, półśredniej, średniej, półciężkiej i ciężkiej.
Na pierwszy rzut oka zapewne dostrzegliście, że brakuje tu kategorii muszej jednak biorąc pod uwagę to jak mało Polaków startuje w tej niskiej dywizji wydaje się, że otwarcie tej kategorii wagowej mijałoby się z celem.
Jak często walczą mistrzowie KSW?
Co jednak jeśli Martin Lewandowski i Maciej Kawulski zdecydowaliby się zerknąć na sytuację z innej perspektywy? Wróćmy na moment do ubiegłego roku i tego jak rozłożyły się walki mistrzowskie na galach KSW. W ubiegłym roku odbyło się 12 gal KSW, na których dziewięciokrotnie najważniejszymi pojedynkami były walki rangi mistrzowskiej.
Warto jednak pamiętać o tym, że starcie między Eskievem, a Ruchałą było pojedynkiem o pas tymczasowy, z gali KSW Colosseum 2 wypadły dwa starcia mistrzowskie, a na grudniowej gali KSW 89 odbyły się dwie walki mistrzowskie z czego jedna była superfightem między Bartosińskim, a Parnasse.
Sumując łącznie na pięciu galach KSW w 2023 roku walkami wieczoru nie były starcia mistrzowskie. Ten rok zaczyna się podobnie, gdyż na KSW 90 nie było walki o pas, na KSW 91 zobaczymy pojedynek Mircea vs Brichta, o tymczasowe mistrzostwo, na KSW Epic nie będzie walki o pas. Na KSW 92 w boju o pas zmierzą się Wikłacz i Jojua, a na KSW 93 tytułu będzie bronił Salahdine Parnasse.
Nowe kategorie wagowe w KSW – czy to ma sens?
Sam fakt, że odbywa się duża ilość gal i że mistrzowie doznają kontuzji, a ich walki są odkładane w czasie, odwoływane lub organizowane są starcia o tymczasowe tytuły sprawia, że naprawdę warto pochylić się nad tematem otwarcia nowych kategorii wagowych.
Jeśli takowe miałyby powstać to w którym miejscu i czy sprawiłoby to zmiany w nazewnictwie? Wszystko zależałoby od tego na jaki ruch zdecydowali by się właściciele federacji KSW i w którą stronę zdecydowaliby się pójść.
Kategoria bridger w KSW
Wydaje się, że jedną z dywizji którą warto byłoby otworzyć jest kategoria do 100 lub 102 kilogramów, czyli „licząc” w funtach do 220 lub 225 funtów. Byłaby to kategoria wagowa, która jest wykorzystywana nie tylko w innych sportach walki takich jak boks zawodowy, submission grappling czy judo, lecz również znana z podestu i podnoszenia ciężarów. W boksie mistrzem organizacji WBC w kategorii bridger jest niepokonany Polak Łukasz Różański.
Można powiedzieć, że pierwszy, mały krok federacja KSW już ku tej kategorii wykonała, wszak Mamed Khalidov i Tomasz Adamek zmierzą się na KSW EPIC w limicie do 99 kilogramów, więc później można go jedynie lekko „podbić”.
Jeśli twierdzicie, że nie ma w tym historii to chętnie was zaskoczymy. To właśnie w limicie do 220 funtów w 2010 roku odbyły się walki Francis Carmont vs. Łukasz Jurkowski (KSW Extra) oraz Krzysztof Kułak vs. Michael Knaap (KSW 10: Dekalog).
Jest to idealnie skrojona dywizja dla zawodników, którzy z wiekiem mają coraz większy problem by zbijać wagę do limitu kategorii półciężkiej. Oczywiście byłaby to także idealna opcja dla wszystkich tych którzy ważą na co dzień 110-112 kg i przez wzgląd na gabaryty są zbyt „mali” do kategorii ciężkiej, a przy tym mają zbyt wiele kilogramów do zbicia by zmieścić się w limicie do 93 kilogramów.
Jednym z najlepszych przykładów wydaje się być Darko Stosić, który w UFC wycieńczony zbijaniem wagi przegrywał z półciężkimi, a w KSW i Brave CF odbił się od „najmocniejszych” nazwisk królewskiej dywizji.
Inne kategorie wagowe w KSW
Wprowadzenie innych kategorii wagowych w niższych dywizjach zapewne wymagałoby wprowadzenia zmian w aktualnie istniejących kategoriach. Jedną z najpopularniejszych propozycji byłoby rozbicie kategorii do 170 funtów na dwie nowe – do 165 oraz do 175 funtów. W takim wypadku dywizje rosłyby „naturalnie” 135, 145, 155, 165, 175, 185 funtów.
Takie zmiany oznaczałyby jednak wprowadzenie zamieszania w nazewnictwie oraz problemy z rozdaniem pasów mistrzowskich oraz przejściem zawodników pomiędzy kategoriami wagowymi. Stworzenie wcześniej wymienionej dywizji bridger byłoby zdecydowanie mniej inwazyjne i nie wprowadziłoby tak wielkiego chaosu.
Nie zmienia to jednak faktu, że najprościej jest znaleźć dobrych zawodników walczących w kategoriach lekkiej i półśredniej, więc lekkie rozbicie i dorzucenie jednej dodatkowej dywizji mogłoby wpłynąć pozytywnie na jakość sportową gal KSW.
W obwodzie pozostaje jeszcze dywizja do 195 funtów, czyli kategoria do 88.5kg. Wydaje się jednak, że otwarcie tej kategorii wagowej mijałoby się z celem. Jest tu bowiem zdecydowanie mniej zawodników niż we wspomnianych przed momentem niższych dywizjach.
Podsumowując jeśli federacja KSW zastanawiałaby się nad wprowadzeniem zmian i otwarciem nowych dywizji to raczej powinna wstrzelić się w limit między półciężką, a ciężką lub podjąć próbę otwarcia nowej niższej dywizji, która zapewne zyskałaby przedrostek ’super’.

Wszystkie gale KSW możecie obstawić u legalnego polskiego bukmachera FORTUNA. Na galę KSW 91 z myślą o nowych użytkownikach przygotowano specjalną promocję trzech zakładów bez ryzyka.
