NEWSY

Justyna Haba przed walką z Shinju Nozawa-Auclair na gali Rizin 14

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

31 grudnia w profesjonalnym MMA zadebiutuje Justyna Haba. Polka poleci do dalekiej Japonii by na gali Rizin 14 zmierzyć się z reprezentantką gospodarzy Shinju Nozawą-Auclair. Zapraszamy do lektury wywiadu z zawodniczką, dzięki czemu z pewnością będziecie mogli bliżej poznać fighterkę z Rzeszowa.

Twój oficjalny rekord na sherdogu wynosi 0-0 próżno szukać tam śladów jakichkolwiek walk, ciut więcej zdradza serwis tapology. Wygrana walka z Cheryl Flynn i odwołane starcia z Amelie Zarą i Katlyn Chookagian. Dlaczego ostatecznie nie doprowadzono do tych starć? Czy z perspektywy czasu nie żałujesz odwołanej walki z Chookagian? Amerykanka robi obecnie furorę w UFC, może w niedalekiej przyszłości zawalczyć o pas tej organizacji.

Cześć, walczyłam z Cheryl Flynn, ale o pozostałych przeciwniczkach nie słyszałam. Kilka lat temu miałam dwie propozycje walk, ale nie przedstawiono mi przeciwniczek. Pierwszą dostałam od managera w RPA, chciałam wtedy walczyć ale nie pamiętam już z jakiego powodu temat ucichł. Drugą otrzymałam bezpośrednio od organizatorów, przyszło zapytanie czy chciałabym u nich zawalczyć i też przeciwniczka nie była mi jeszcze znana. Zmieniłam wtedy klub i mój ówczesny trener uznał, że nie jestem jeszcze gotowa. Bardzo tego żałuję, bo uważam ze trzeba łapać takie szanse.

W jakim klubie trenujesz na co dzień i kto jest twoim głównym trenerem? Czy MMA to był od początku twój pomysł na życie? Kiedy podjęłaś decyzję o tym, że warto potraktować ten sport poważnie, odłożyć wszystkie inne zajęcia na bok i skupić się wyłącznie na MMA?

Reprezentuję klub Gracie Barra Rzeszów i trenuje tam stójkę u Daniela Płonki, a parter u Grzegorza Bigdonia w Strefie Sportów Walki Rzeszów. Niestety nie mogę jeszcze odłożyć innych zajęć na bok, pracuje na co dzień, ale to treningi są dla mnie na pierwszym miejscu. Był moment, kiedy pracowałam na 2 etaty, ledwo zdążałam na treningi i po prostu nie dawałam rady fizycznie. Przestalam trenować na 1,5 roku, to był oczywiście błąd, brakowało mi bardzo treningów i zdałam sobie sprawę, że są dla mnie bardzo ważne, że są częścią mojego życia. Teraz wiem już, że muszę odpuścić pracę na tyle, żeby zarobić tylko na życie, a może kiedyś będę mogła żyć z pasji. Jestem trenerem personalnym i w przyszłym roku chcę się zająć głównie tą profesją i dietetyką.

Zdradź jak doszło do współpracy z organizacją Rizin? W Polsce coraz chętniej stawia się na kobiece MMA/K-1, do niedawna Ladies Fight Night organizowało regularnie galę. Co doprowadziło do tego, że twój talent dostrzegli Japończycy, a Polacy nie potrafili zaoferować walki?

Nie brałam ostatnimi czasy udziału w amatorskich galach, dlatego przypuszczam że nie mieli o mnie pojęcia. W RIZIN zaproponował mnie menager a oni byli zainteresowani.

Planujesz jakieś wyjazdy na sparingi przed wylotem do Japonii? Ciężko jest znaleźć w Polsce grupę zawodniczek, z którymi można posparować na wysokim poziomie?

To fakt, zwłaszcza na Podkarpaciu, ale chce posparować z Weroniką Zygmunt i Hanną Gujwan, którą mam tutaj na miejscu.

Skupiasz się na najbliższej walce czy stawiasz sobie już w tej chwili jakiś kolejny cel typu angaż w Invicta FC lub UFC?

Mam walkę w RIZIN i tylko na tym się na razie skupiam.

Masz jakiś swój wzór do naśladowania? Jakąś idolkę, której ścieżką chcesz podążać?

Uwielbiam Cris Cyborg i Rose Namajunas jednak każdy pisze swoją własną historię.

Z tego co widziałem po zdjęciach na twoim profilu na instagramie masz tatuaże. Wiadomo że Japończycy kojarzą tatuaże głównie z członkami Yakuzy i niegdyś istniał tam nawet „ban” gdzie w transmitowanych w TV walkach nie było mowy o występie wytatuowanych zawodników. Jak podchodzisz do tego tematu i czy mieli jakieś uwagi w tej kwestii?

W Europie jest zupełnie inne podejście do tatuaży, moje nie nawiązują zupełnie do żadnych ugrupowań, poprzez część z nich wyrażam moje zamiłowanie do podróży. Odnośnie tego nie dostałam żadnych informacji od organizacji RIZIN. Na koniec chciałabym zaprosić do współpracy wszystkie firmy, które są zainteresowane umieszczeniem reklamy z własnym logo na mojej koszulce lub spodenkach.