Home / Archiwum / Zapomniane legendy MMA 1: Masakatsu Funaki
Masakatsu Funaki [39-13] - w latach 1993-1998 zawodnik znajdujący się w ścisłej czołówce światowego rankingu MMA Sherdog.com (najniżej na czwartym miejscu). W 1996 roku notowany jako najlepszy zawodnik MMA na świecie bez podziału na kategorie wagowe! Urodził się trzynastego marca 1969 roku w mieście Aomori, które jest największym miastem, a zarazem stolicą prefekrury Aomori (Japonia). Masakatsu był synem właściciela kina i wychowywał się na filmach akcji z udziałem Bruce'a Lee oraz Sonnyego Chiby. W czasach liceum trafił do New Japan Pro Wrestling Dojo, gdzie trenował z wszystkimi legendami Puroresu, co więcej był z nimi w jednej klasie! Jushin Liger, Shinya Hashimoto, Minoru Suzuki oraz Chris Benoit byli klasowymi kolegami Funakiego. W latach 1985-1993 próbował swoich sił w pro-wrestlingu, aby finalnie w 1993 roku wspólnie z przyjacielem Minoru Suzukim założyć legendarną organizację MMA PANCRASE.

Zapomniane legendy MMA 1: Masakatsu Funaki

funakibig

Masakatsu Funaki [39-13] – w latach 1993-1998 zawodnik znajdujący się w ścisłej czołówce światowego rankingu MMA Sherdog.com (najniżej na czwartym miejscu). W 1996 roku notowany jako najlepszy zawodnik MMA na świecie bez podziału na kategorie wagowe!
Urodził się trzynastego marca 1969 roku w mieście Aomori, które jest największym miastem, a zarazem stolicą prefekrury Aomori (Japonia). Masakatsu był synem właściciela kina i wychowywał się na filmach akcji z udziałem Bruce’a Lee oraz Sonnyego Chiby. W czasach liceum trafił do New Japan Pro Wrestling Dojo, gdzie trenował z wszystkimi legendami Puroresu, co więcej był z nimi w jednej klasie! Jushin Liger, Shinya Hashimoto, Minoru Suzuki oraz Chris Benoit byli klasowymi kolegami Funakiego. W latach 1985-1993 próbował swoich sił w pro-wrestlingu, aby finalnie w 1993 roku wspólnie z przyjacielem Minoru Suzukim założyć legendarną organizację MMA PANCRASE.
Na pierwszej gali Pancrase: Yes, We are Hybrid Wrestlers uległ Kenowi Shamrockowi przez duszenie zza pleców w 6:15 pierwszej rundy. W kolejnych siedmiu walkach zanotował siedem zwycięstw w pierwszej rundzie. Jednym z pokonanych był Bas Rutten, a w późniejszych latach walk dla swej federacji Funaki pokonywał między innymi Kena i Franka Shamrocków, po raz kolejny Basa Ruttena, Guya Mezgera, Yukiego Kondo i dwukrotnie Semmy’ego Shilta.
Oto co Frank Shamrock powiedział o Funakim:

Był jak zły naukowiec, doskonalił techniki w niesamowity sposób, przeniósł się na wyższy poziom, był najlepszy w Japonii. Ci goście (Funaki i Suzuki) byli lata świetlne przed nami wszystkimi, mogli wprowadzić aktorstwo i podgrzewać publikę po to, by dostać większą owację po skończeniu przeciwnika i zapewnić większe emocje fanom

W ciągu dwóch lat stoczył 20 zawodowych walk w formule MMA (1995-1996). W 1999 roku stoczył ostatnią walkę dla organizacji Pancrase i planował skupić się na prowadzeniu federacji jednak otrzymał propozycję walki z Ricksonem Gracie. Walka odbyła się na gali C2K – Colosseum 2000 i po pięknym pojedynku Masakatsu musiał uznać wyższość Ricksona po upływie 12:49 (pierwszej rundy!). Wielka częstotliwość walk oraz liczne niezaleczone urazy splotły się na późniejsze problemy zdrowotne Funakiego, który pauzował, aż siedem lat sporadycznie występując na galach pro-wrestlingu. Ostatnie cztery zawodowe walki Funakiego to z pewnością nobilitacja i podsumowanie jego kariery w starciach z największymi nazwiskami japońskiej sceny. Pierwszy pojedynek z Kazushim Sakurabą przegrał przez kimurę, w kolejnej walce zmierzył się z Kiyoshi Tamurą reprezentantem organizacji RINGS konkurującej z Pancrase w czasach jego chwały. Tamura wygrał przez szybkie TKO, a całość odbywała się na białym ringu DREAM. Przedostatni pojedynek stoczył po raz kolejny pod egidą DREAM, a jego rywalem był Ikuhisa „Minowaman” Minowa. Funaki wygrał zakładając dźwignię na nogę w niecałą minutę i długo cieszył się z tego zwycięstwa. W ostatnim pojedynku kariera Masakatsu Funakiego zatoczyła koło zmierzył się bowiem z Mahomedkhanem Gamzatkhanovem [21-8] bliżej znanym jako „Volk Han” Rosjaninem, dla którego był to pożegnalny pojedynek kończący karierę. Wielu fanów przez lata bardzo chciało zobaczyć obu zawodników naprzeciwko siebie i wreszcie 16 grudnia 2012 roku zawodnicy zmierzyli się w zawodowym pojedynku, który zremisowali.
Celowo wcześniej podkreśliłem fakt związany z występem na białym ringu DREAM. Funaki jako jedyny z generacji doskonałych zawodników nie walczył bowiem nigdy w ringu PRIDE ani w octagonie UFC. Jego chwała i szczyt kariery przypadły bowiem na moment, gdy te federacje dopiero raczkowały.

Zobacz także

Marcin Najman wyzwał na pojedynek Łukasza Jurkowskiego – video

Podczas wczorajszej gali PLMMA 24 Extra zgodnie z zapowiedzią w klatce organizacji Mirosława Oknińskiego pojawił się Marcin Najman. Zawodnik próbujący swych sił w różnych dyscyplinach postanowił wyzwać na pojedynek Łukasza Jurkowskiego! Nie wiemy czy "Juras" przyjmie wyzwanie jednak organizatorzy powinni uważać i raczej unikać przekazywania mikrofonu Najmanowi, który do ulubieńców publiczności nie należy, a zarazem wygłaszane przez niego tezy choć są szczere to do najmądrzejszych nie należą. Poniżej materiał video z całego "zajścia".