Home / KSW / Wielki powrót turnieju na arenę KSW
Michał Materla KSW

Wielki powrót turnieju na arenę KSW

Podczas zbliżającej się gali Return to Wembley organizacja KSW powróci nie tylko do Londynu, ale również do formatu turniejowego, który w początkowych latach działalności marki był jednym z fundamentów jej funkcjonowania.

Pierwsze gale organizacji praktycznie w całości składały się z turniejów. Inne walki były zazwyczaj ekstra dodatkami do głównego formatu wydarzenia. Zwycięzcą pierwszego turnieju w historii organizacji został Łukasz Jurkowski, który później jeszcze dwa razy miał okazję walczyć w turniejowych finałach, ale musiał wówczas uznać wyższość Antoniego Chmielewskiego. Od drugiej gali natomiast w turniejach zaczęli brać udział również zawodnicy zagraniczni, bywało więc i tak, że w finale publiczność nie oglądała żadnego Polaka.

1

Co ciekawe, Michała Materla, który będzie jednym z uczestników pierwszej fazy turnieju o prymat w kategorii średniej zorganizowanego w Londynie, również podczas swojego debiutu w KSW wziął udział w turnieju tej kategorii wagowej. W trakcie jednego wieczoru stoczył trzy walki, a w finale pokonał Krzysztofa Kułaka i został zwycięzcą całego wydarzenia.

– Warto przypomnieć młodszym kibicom, że wtedy w ciągu jednej nocy walczyło się np. trzy razy – wspomina Michał. – Dziś walczymy raz na kilka miesięcy, a i tak zostawiamy w klatce kawał swojego zdrowia i serca. Wtedy trzeba było nastawić się na kilka walk jednego dnia. Po każdym starciu trzeba było się chwilę zrelaksować i odpocząć, ale też utrzymać ciało rozgrzane, bo zamiast iść spać trzeba było iść znowu walczyć.

d

Format turniejowy, w którym walczono kilka razy podczas jednej gali, był w dawnych latach czymś powszechnym w świecie mieszanych sztuk walki. W KSW praktycznie podczas każdej gali można było oglądać zmagania turniejowe, ale z czasem format ten zaczął być wypierany przez karty walk złożone z pojedynczych bojów. Ostatni duży turniej KSW można było zobaczyć w roku 2011 i od tego czasu zawodnicy nie walczyli już więcej po kilka razy w ciągu jednej nocy. Format turniejowy nie zniknął jednak całkowicie z KSW, bowiem podczas kolejnych wydarzeń kibice mieli okazję obejrzeć również mały turniej kobiet w wadze słomkowej, który zakończył się zwycięstwem Karoliny Kowalkiewicz i zdobyciem przez nią tytułu mistrzowskiego.

e

Dziś drzwi do powrotu formatu turniejowego na gali KSW 45 otworzył Mamed Khalidov, który zdecydował się na zwakowanie mistrzowskiego pasa. Dzięki temu posunięciu fani zgromadzeni w hali The SSE Arena będą mieli okazję zobaczyć pierwszą odsłonę wydarzenia, w którym o prymat w kategorii średniej zawalczą czterej świetni zawodnicy.

W pierwszej parze turnieju do okrągłej klatki KSW wejdzie wspomniana już wcześniej, prawdziwa legenda tej organizacji i jej były mistrz, Michał Materla, który zmierzy się w boju z medalistą olimpijskim w zapasach i wschodzącą gwiazdą MMA, Damianem Janikowskim. Materla ma na swoim koncie trzydzieści dwie zawodowe walk i blisko piętnaście lat ringowego doświadczenia. Janikowski natomiast zadebiutował w klatce dopiero rok temu, ale już trzy razy zdołał udowodnić swoją wartość w klatce efektownie nokautując rywali. Swoimi świetnymi bojami pokazał również, że może szybko stać się liczącym zawodnikiem na zawodowej scenie MMA.

r

W drugiej parze turnieju kibice będą mieli okazję zobaczyć ponownie fenomenalnego Scotta Askhama, który w swojej pierwszej walce dla organizacji KSW brutalnie i szybko rozprawił się z Michałem Materlą. Jego rywalem będzie natomiast Marcin Wójcik, który po debiucie w organizacji KSW szedł jak burza przez kolejne starcia wagi półciężkiej i tym samym wywalczył sobie prawo pojedynku mistrzowskiego. Przegrał jednak tę konfrontację z Tomaszem Narkunem, ale w swojej ostatniej walce powrócił na drogę zwycięstw. Teraz natomiast spróbuje swoich sił w niższej kategorii wagowej i zawalczy z Askhamem na jego terenie.

Pojedynki zapowiadają się więc niezwykle ciekawie i już niedługo przekonamy się czy wieloletnie doświadczenie z zapaśniczych mat i wola walki Janikowskiego wystarczą na ogromne serce i parterową wirtuozerię Michała Materli oraz czy Marcin Wójcik odnajdzie się w niższej kategorii wagowej i poradzi sobie z walką na terenie doświadczonego rywala jakim jest Scott Askham.

Gala KSW 45: The Return to Wembley odbędzie się już  6 października w The SSE Arenie, a finał turnieju wagi średniej będzie można zobaczyć podczas jednego z kolejnych wydarzeń organizacji KSW.

Zobacz także

Salahdine Parnasse

KSW 48: Roman Szymański vs. Salahdine Parnasse – trailer

Roman Szymański i Salahdine Parnasse spotkają się w hali Globus na KSW 48 w Lublinie, …