Tomasz Stasiak i Sylwester Borys poprowadzą 17. edycję Projektu Wojownik

Bartosz Sobczak
0
Opublikowano: 19 sierpnia 2019

Żołnierze poprowadzą 17. edycję Projektu Wojownik w Słupsku.

Przez dwa dni, 27 i 28 sierpnia br. w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego ciężkim treningiem zakończą się tegoroczne wakacje dla uczestników Projektu Wojownik. O poziom sportowy zadbają: niepokonany na zawodowych ringach MMA kpr. Tomasz Stasiak, oraz zwycięzca prestiżowego programu MMAster szer. Sylwester Borys.

Kpr. Stasiak na zawodowych ringach może pochwalić się rekordem 6-0, z czego wszystkie walki zakończył przed czasem. Posiadacz czarnego pasa II stopnia w brazylijskim jiu jitsu i wielokrotny zwycięzca mistrzostw Polski jest bez wątpienia jednym z najlepszych zawodników BJJ w naszym kraju, który z sukcesami startuje w formule MMA. „Parteru” uczyli się od niego czołowi zawodnicy, m.in. mistrz KSW Tomasz Narkun. Na co dzień służy w 12. Brygadzie Zmechanizowanej.

Szer. Borys stoczył 14 pojedynków w prestiżowych organizacjach MMA w kraju i za granicą, min. w ACA. Został vice mistrzem Polski amatorów oraz okazał się najlepszy w pierwszej edycji programu „MMAster”. Na co dzień trenuje w Olsztynie oraz służy w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej.

W zajęciach weźmie udział kilkudziesięciu weteranów misji poza granicami kraju, rodziny poległych żołnierzy oraz instruktorzy sportów walki z jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do środowiska weteranów, uczestników misji poza granicami kraju.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

tekst: Marcin Kustroń

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments